Kategorie: Energetyka

Zalety i wady energii geotermalnej

Zainteresowała cię koncepcja czerpania energii prosto z wnętrza Ziemi, ale w twojej głowie pojawia się wiele wątpliwości? I słusznie. Jest to niemała inwestycja, która może nieść ze sobą wiele korzyści, ale także w niektórych przypadkach przysporzyć nie lada problemów.

Eksploatacja gorących skał, znajdujących się w Ziemi, to jeden z doskonałych przykładów wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Zakłada się, że jeśli instalacja tego typu jest prawidłowo założona i użytkowana, nie stanowi kompletnie żadnego zagrożenia dla środowiska.

W wyjątkowych przypadkach może jednak prowadzić do zanieczyszczenia atmosfery, a także wód głębinowych i powierzchniowych. Elektrownie geotermiczne nie wywierają żadnego wpływu na krajobraz, przeciwnie niż zapory wodne czy wiatraki.

Ponadto źródła ich energii są dostępne zawsze, niezależnie od pogody, która może być istotna przy eksploatacji elektrowni słonecznych i wiatrowych. Problemem może okazać się fakt, że nie wszędzie da się korzystać z tego typu energii.

Pomimo, że jest ona szeroko rozpowszechniona, nie zawsze możemy cieszyć się łatwym dostępem do niej. Warto też pamiętać, że chociaż koszt instalacji opartej o wykorzystanie źródeł geotermalnych jest dosyć wysoki, to jest ona względnie tania w eksploatacji.