Kategorie: Energetyka

Taki mamy klimat?

Klimat zmienia się od zawsze – naukowcy twierdzą, że gdyby nie przeobrażenia, to świat wyglądałby teraz zupełnie inaczej. Pamiętajmy, że to dzięki zmianom klimatycznym zakończyła się epoka lodowcowa. W ostatnich dwóch stuleciach możemy obserwować drastyczne zmiany klimatyczne, na które wpływają: aktywność słoneczna, układ kontynentów, grubość pokrywy śnieżnej i lodowej, aktywność wulkaniczna, stężenie aerozoli w atmosferze oraz emisja gazów cieplarnianych.

Najbardziej szkodliwym czynnikiem kształtującym tempo tych zmian jest emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych powstających podczas eksploatacji paliw kopalnych. Dwutlenek węgla jest gazem, którego emisja jest powiązana z szybkim rozwojem gospodarczym. Rocznie, wskutek samego spalania paliw kopalnych wytwarzane jest około 35 mld ton dwutlenku węgla! Połowa emisji jest pochłaniana przez wodę i lądy.

Reszta zbiera się w atmosferze. Jednym z głównych zjawisk, o którym się mówi przy okazji emisji gazów, jest globalne ocieplenie. Bez wątpienia można zauważyć, że temperatura wzrosła, jednak na tej podstawie trudno snuć długoterminowe prognozy klimatyczne.

funkcje.mapy-navi.com.pl