Kategorie: IT

Społeczeństwo cyfrowe – cechy, szanse, zagrożenia

Epoka internetu stawia przed nami określone wyzwania, ale przede wszystkim wyposaża nas w fantastyczne narzędzia i szanse, obok których naprawdę trudno przejść obojętnie. Warto wziąć pod uwagę fakt, że to internet zmienił nasze przyzwyczajenia i dał nowe opcje chociażby w aspekcie komunikacji międzyludzkiej. Dynamiczny rozwój mediów społecznościowych, które są aktualnie jednym z motorów napędowych sieci, pokazuje to jednoznacznie. Dzięki takim serwisom jak Facebook setki milionów ludzi dzielą się swoimi przeżyciami, przemyśleniami i sukcesami. Kiedyś takiej możliwości nie było, a na pewno nie w tak szybkim tempie i z gwarancją dotarcia do szeregu osób jednocześnie. Mając określoną pulę znajomych w cyfrowym świecie, możemy pokazywać im siebie z różnych perspektyw.

To wyjątkowy stan rzeczy, który kiedyś w zasadzie nie był dostępny niemalże dla nikogo. Można spokojnie powiedzieć, że internet wykreował społeczeństwo cyfrowe, choć nie tylko on jako medium za to odpowiada. Fakt, że miliony ludzi mają w swoich kieszeniach podręczne mini-komputery o ogromnych możliwościach komunikacyjnych i multimedialnych, jest tutaj jednym z absolutnie kluczowych czynników. Potencjał w tym zakresie jest ogromny. Smartfony stwarzają wielkie szanse każdemu, kto chce się cieszyć nie tylko komunikacją, ale też rozmaitymi treściami, takimi jak filmy, nagrania muzyczne czy mobilne gry. Naturalnie to wszystko jest powiązane z internetem.

Nowoczesne telefony komórkowe stanowią dziś najbardziej powszechne narzędzie do jego „konsumowania”, wypierając w tym względzie nawet komputery osobiste. Wspaniałe możliwości i zestaw realnych niebezpieczeństw Jakie są zatem kluczowe cechy cyfrowego społeczeństwa? Znajomość internetu i korzystanie z niego na wiele sposobów, otwartość na nowe technologie i kompetencje w zakresie posługiwania się nimi – to z całą pewnością. Dla ludzi tych wszystkie technologiczne atrybuty są jednocześnie czymś absolutnie naturalnym. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Sięgnięcie po smartfon celem odbycia rozmowy wideo ze znajomym, który znajduje się tysiące kilometrów dalej na innym kontynencie, to nie jest nic specjalnego. To codzienność, która jeszcze kilkadziesiąt lat temu była dla ludzkości historią z kategorii science-fiction.

Jakże wiele wokół nas się zmieniło! Oczywiście z tym wszystkim wiążą się też pewne kategorie niebezpieczeństw. Przede wszystkim ważne jest to, aby pamiętać o zagrożeniach, które na gruncie internetu stale się pojawiają. Weźmy za przykład chociażby szeroko pojętą cyberprzestępczość, która przyjmuje rozmaite formy. Ataki hakerskie, wirusy i trojany instalujące się na urządzeniach – wszystko to są czynniki stanowiące realne zagrożenie dla prywatności, ale także pieniędzy. Dlatego trzeba posługiwać się każdą technologią w sposób możliwie najbardziej roztropny. Antywirus na telefonie nie jest niczym nadzwyczajnym, podobnie jak korzystanie z VPN oraz innych narzędzi wpływających na bezpieczeństwo w sieci.