Kategorie: Maszyny

Rodzaje maszyn komorowych

Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak szeroki i powszechnie wykorzystywany jest rynek maszyn pakujących. W jego obrębie znajdziemy mnóstwo rozmaitych sprzętów, niezbędnych do pakowania różnych rodzajów produktów, w wielu różnorodnych branżach. W przemyśle mięsnym bardzo często stosowane są maszyny komorowe.

W zakresie tej grupy znajdziemy kilka kolejnych rodzajów maszyn pakujących. Warto jednak zacząć od tego, czym w ogóle są maszyny komorowe. Te specyficzne sprzęty umożliwiają wytwarzanie opakowań próżniowych, opakowań wykorzystujących woreczki do obkurczania oraz opakowań typu MAP.

Charakterystyczne dla maszyn komorowych, jak sama nazwa wskazuje, jest to, że większość działań zawartych w procesie pakowania przebiega we wnętrzu maszyny, w specjalnej komorze. W zależności od tego, jakie są potrzeby i możliwości naszego przedsiębiorstwa, mamy do wyboru kilka rodzajów maszyn komorowych. Podział może wynikać na przykład ze względu na ilość komór – wyróżnimy tu więc maszyny jedno- i wielokomorowe.

Zdarza się jednak, że maszyny pakujące dzielone są również przez wzgląd na ich cechy zewnętrzne. Wtedy mówimy o maszynach stołowych oraz szafkowych.