Kategorie: Religia

Poradnik początkującego pielgrzyma

Pielgrzymka to wspaniałe przeżycie i czas na duchowe rozważania. Jeśli jeszcze nigdy nie uczestniczyłeś w pielgrzymce zapewne zastanawiasz się, jak to w ogóle wygląda, jak się zapisać i jak się do takiej wyprawy przygotować. Warto spróbować, by przekonać się, jak bardzo budująca na duchu jest pielgrzymka. Poniżej znajdziesz kilka porad, które wskażą Ci jak zacząć przygodę z pielgrzymowaniem. Zrób pierwszy krok!

Jak się zapisać na pielgrzymkę?

Najpopularniejsze pielgrzymki to te organizowane przez dane diecezje. Zazwyczaj jest to spore przedsięwzięcie, w którym udział może brać nawet kilkadziesiąt grup ludzi, z czego każda z nich składa się z ponad stu osób! Ale pielgrzymki organizowane są też przez same parafie, grupy misyjne, akademickie, związane z konkretnym zakonem.

Najłatwiej będzie zapisać się na pielgrzymkę w swojej parafii. Jeśli wolisz iść na pielgrzymkę z grupą akademicką czy zakonną, możesz również zapisać się przez formularz internetowy czy przez e-maila. W internecie z pewnością znajdzie się informacja o konkretnym rodzaju zapisu. Zapisany? To czas na kolejne kroki!

Bagaże na pielgrzymce

Pielgrzymki zazwyczaj trwają około 9 dni (np. na Jasną Górę). Oczywistym jest, że trzeba zabrać ze sobą bagaż, w który zapakujemy odpowiednie ubrania na każdą pogodę, podstawowe kosmetyki, prowiant, wodę i inne akcesoria.

Ale nie martw się o to, że będziesz musiał nosić swój bagaż przez cały czas! Takie widmo z pewnością przeraża. Ale nic z tych rzeczy. Ten większy bagaż przewożony jest samochodami na miejsce noclegu pielgrzymów. Pielgrzymujący noszą ze sobą tylko podręczne plecaki z najpotrzebniejszymi rzeczami. Mogą skupić się na pieszej wędrówce, a nie na ciągnięciu ze sobą walizki.

Co zapakować?

Przede wszystkim dobry humor, pozytywne nastawienie i ciekawość do świata i ludzi! Z tych praktycznych rzeczy na pewno warto zapakować:

  • Wygodne buty – koniecznie dwie pary, sandały i adidasy.

    Na pewno nie idź w nowych, nierozchodzonych butach. Taka wyprawa może zakończyć się bolesnymi obtarciami i pęcherzami. Jeśli zakupiłeś nowe buty, to wypróbuj je na długim spacerze jeszcze przed pielgrzymką.

  • Komfortowe ubrania – na każdą pogodę, wykonane z naturalnych materiałów skarpetki i koszulki. Koszulki najlepiej z rękawkiem, by chronić ramiona przed spieczeniem. Długie spódnice lub krótkie spodenki.

    Nie zapomnij o czymś cieplejszym – bluzie lub swetrze.

  • Kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy – trzeba być gotowym na każda pogodę. Okrycie przeciwdeszczowe noś cały czas w podręcznym plecaku.
  • Nakrycie głowy – element obowiązkowy, może być to chusta, czepeczka z daszkiem lub kapelusz. Ochroni Cię przez udarem słonecznym.
  • Kosmetyczka i apteczka – podstawowe kosmetyki w wersji turystycznej, a także apteczka z lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, plastrami, bandażami i termometrem.

  • Dokumenty, różaniec, Pismo Święte, karimata, śpiwór, a czasem nawet namiot.

.