Płyty indukcyjne – na co zwrócić uwagę?

Wielu ludzi szuka dla siebie rozwiązań, które będą zapewniały nie tylko wygodę, ale również trwałość i łatwość ich użytkowania. Nic więc dziwnego, że takim dużym zainteresowaniem cieszy się płyta indukcyjna, która może oferować to wszystko, ale to też oznacza, że nie pojawia się tutaj już pytanie, jaki rodzaj płyty wybrać. Za to pojawia się zagadnienie jaka płyta indukcyjna najlepsza będzie do konkretnej kuchni. Warto więc wiedzieć, że choć wizualnie mogą one wyglądać podobnie, to jednak mają nam do zaoferowania różne funkcje.

Może więc być płyta indukcyjna dwufazowa czy trójfazowa, jak również taka, która będzie nam oferowała wiele różnych, dodatkowych funkcji. To też oznacza, że jeśli zastanawiamy się nad konkretną propozycją, to musimy również przemyśleć, czy ma to być płyta indukcyjna z ramką czy bez, jak również warto porównać zużycie prądu i czas potrzebny na przygotowanie różnych potraw.

Czy już wiemy, płyta indukcyjna jednofazowa czy trójfazowa?

Na początku możemy czuć się zagubieni patrząc na płyty indukcyjne i możliwości, jakie chcą nam one zaoferować. Możemy się wówczas zastanawiać jaka płyta indukcyjna najlepsza będzie w naszym przypadku, ale żebyśmy mogli podjąć odpowiednią decyzję, musimy najpierw się zastanowić na czym najbardziej nam zależy.

Czym się różni płyta indukcyjna jednofazowa czy trójfazowa? Chodzi tutaj o moc, jaką będzie miała dana płyta, a więc też o szybkość nagrzewania się i przygotowywania potraw. W przypadku jednofazowej mamy tą moc stosunkowo niewielką, oscylującą w okolicach 3kW, w przypadku trójfazowej możemy liczyć nawet na 12kW. To oznacza, że jeśli zastanawiamy się czy płyta indukcyjna jednofazowa czy trójfazowa ma być, nie powinniśmy mieć problemów z podjęciem ostatecznej decyzji, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, abyśmy jak najszybciej mogli przygotowywać nasze potrawy. Ale już mniej pewni możemy być przy pytaniu czy płyta indukcyjna dwufazowa czy trójfazowa, ponieważ tutaj te różnice są już mniejsze, ale za to możemy zauważyć różnicę w cenie, jaką przyjdzie nam zapłacić za taką płytę.

Bardziej nam odpowiada płyta indukcyjna z ramką czy bez?

Warto zobaczyć jakie funkcje może nam zaoferować taka płyta, bo wówczas będziemy mogli z pełną świadomością odpowiedzieć, jaka płyta indukcyjna najlepsza będzie w naszym przypadku. Warto mieć świadomość, że jeśli zależy nam na szybkim przygotowywaniu posiłków, bo będziemy musieli mniej na nie czekać, a dodatkowo jeszcze zużyjemy mniej prądu, to kluczowe będzie pytanie płyta indukcyjna 230 czy 400? W tym pierwszym przypadku będziemy musieli liczyć się z tym, że gotowanie na takiej płycie będzie zabierało od 1 – 2 minut dłużej, niż gdy zdecydujemy się na płytę 400V. Niby to nie wiele, ale jeśli przemnożymy ten wydłużony czas, przez ilość gotowania każdego dnia, tygodnia, miesiąca, a w końcu roku, to może się okazać, że wybierając płytę indukcyjną o większej mocy, będziemy mogli zaoszczędzić naprawdę sporo czasu, a co za tym idzie, również i prądu. Dodatkowo musimy rozważyć czy płyta indukcyjna z ramką czy bez ma być przez nas kupiona.

Jeśli pierwsza, to zyskamy ochronę jej brzegów przed ukruszeniem, jak również będziemy mieli pewność, że w razie gdy nam coś wykipi, wszystko zostanie na płycie, a więc łatwiej będzie to wyczyścić. Z drugiej strony, decydując się na ramkę, możemy mieć trudności z dokładnym wyczyszczeniem płyty w tym miejscu. Zastanawiając się jaka płyta indukcyjna najlepsza będzie w naszym przypadku, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele różnych elementów, a to oznacza, że warto zostawić sobie trochę czasu, na zapoznanie się z różnymi propozycjami. Co ważne przede wszystkim trzeba przeanalizować czy lepsza w naszym przypadku będzie płyta indukcyjna jednofazowa czy trójfazowa, bo od tego będzie zależał nie tylko czas przygotowania potraw, ale również zużycie prądu podczas takiego gotowania.

Im więcej faz będzie miała nasza płyta, tym mniej czasu będziemy potrzebowali na to, aby nasze potrawy były gotowe do spożycia. Dlatego też warto wszystko dokładnie przemyśleć, ale trzeba również wziąć pod uwagę możliwości instalacji elektrycznej jaką posiadamy.