Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jeszcze do niedawna można było zaliczyć do alternatywnych możliwości grzewczych. Współcześnie, z całą pewnością ogrzewanie podłogowe możemy zaliczyć do tradycyjnych możliwości ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przyjrzyjmy się zatem jakie są zalety i wady tego sposobu ogrzewania wnętrz.

Zalety ogrzewania podłogowego

Jako pierwszą zaletę warto wskazać sposób rozprowadzania ciepła. W przypadku ogrzewania pomieszczeń przy pomocy grzejników ciepło wędruje do góry, więc najzimniej jest tuż przy podłodze. W przypadku ogrzewania podłogowego sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Najcieplej jest przy ziemi, najzimniej przy suficie. Dzięki temu rozwiązanie to sprawdzi się w szczególności w wysokich mieszkaniach. Kolejny atut to większe możliwości aranżacyjne. Brak grzejników na ścianach pozwala na dowolne zaaranżowanie wolnej przestrzeni. Warto także wskazać, że ogrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie dla alergików.

Grzejniki są niestety silnym wabikiem kurzu. Ogrzewanie podłogowe jest w stanie pracować przy dość niskich temperaturach czynnika grzewczego. Dzięki temu zużywamy zdecydowanie mniej gazu. Warto także podkreślić, że ogrzewanie podłogowe jest w stanie zdecydowanie dłużej utrzymać komfort cieplny.

Wady ogrzewania podłogowego

Jak każde rozwiązanie, również ogrzewanie podłogowe pomimo wielu zalet, ma też swoje wady. Podstawową wadą jest ograniczenie dowolności wykończenia podłogi. Musimy bowiem wybrać taką, która będzie przewodziła ciepło. Kolejna wada to ograniczenie w dowolności aranżacji mebli. Systemu ogrzewania podłogowe nie można bowiem układać w miejscach, w których istnieje silne ryzyko zachlapania podłogi wodą. Wadą tego rozwiązania jest również duża bezwładność cieplna, która przejawia się tym, że nie ma możliwości m.in. szybkiego osłabienia ogrzewania.

Pomimo tego, że ogrzewanie podłogowe jest ekonomicznym rozwiązaniem, na etapie montażu wymaga sporej inwestycji.

kariera.naukowe24.waw.pl