Ocieplanie mieszkań poddaszowych

Mieszkania poddaszowe chociaż mają swój niepowtarzalny urok, mają także swoje mankamenty. Jednym z minusów mieszkań poddaszowych, położonych w szczególności w nieco starszym budownictwie bloków, jest brak odpowiedniej izolacji termicznej dachu. W mieszkaniach poddaszowych jest zimniej, w szczególności, gdy na dworze wieje silny wiatr, który nawet przez najmniejsze szczeliny w dachu, dostaje się do pomieszczeń, a przez to je wychładza.

Aby uniknąć takich sytuacji należy postawić na odpowiednie ocieplenie.

W jaki sposób ocieplić mieszkanie poddaszowe?

Mieszkanie poddaszowe wymaga nieco innej izolacji termicznej, niż mieszkanie standardowe. W przeciwieństwie bowiem do mieszkań standardowych, w mieszkaniach poddaszowych nie ocieplamy ścian, a najczęściej dach.

W tym przypadku to właśnie przez dach uciekają największe ilości ciepła. Zanim jednak przystąpimy do ocieplania dachu, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić szczelność okien. Jeśli wykazują się one odpowiednią szczelnością, możemy przystąpić do prac związanych z ociepleniem dachu.

W pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że podłoże, na które zamierzamy kłaść izolację musi być czyste, suche i gładkie. Oczywiście izolację termiczną możemy położyć na obecny sufit. Nie ma konieczności jego zrywania.

Jeśli są to deski, czy płyty kartonowo – gipsowe, materiał izolacyjny możemy kłaść bezpośrednio na nie. Najczęściej wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym, który sprawdza się na poddaszach jest wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Każdy z tych materiałów ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.

Niebywałym plusem pianki PUR jest lekkość i możliwość jej precyzyjnej aplikacji przy pomocy urządzenia ciśnieniowego. Z kolei wełna mineralna charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi oraz jest niepalna. Bez względu na to, na który rodzaj izolacji się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że odpowiednio zaizolujemy swoje mieszkanie, a tym samym zaoszczędzimy znaczną sumę pieniędzy na ogrzewaniu.

www.baliccy-art.pl