Kategorie: Sieć

Internet – wielkie możliwości, które miały być niepotrzebne

Dzisiaj niemal każdy człowiek na świecie ma do czynienia z internetem w mniejszym lub większym stopniu. Młodsze pokolenie, doskonale znające realia współczesnych technologii, wręcz nie wyobraża sobie życia bez internetu i nie ma w tym tak naprawdę nic dziwnego. Jednakże trzeba zadać sobie też inne pytanie. Kto i w jakim zakresie miałby w przeszłości przewidywać, że globalna sieć powstanie, rozbuduje się i stanie się jednym z filarów życia społecznego – bo tak spokojnie można o internecie powiedzieć? Nawet giganci i autorytety związane ze światem IT nie były kiedyś tak przewidujące, aby pokusić się o prognozę związaną z siecią.

Bill Gates, twórca marki Microsoft i systemu Windows powiedział kiedyś, że nie sądzi, by internet był kiedykolwiek potrzebny większej grupie ludzi. Dzisiaj te słowa brzmią niewiarygodnie, ale pokazują, jak gigantyczny postęp dokonał się od ich wypowiedzenia. Za pomocą internetu można porozumiewać się ze sobą, przesyłać dowolne dane na każdą odległość. Tam, gdzie na początku i na końcu łańcucha komunikacji znajduje się jakiekolwiek połączenie z internetem, tam możliwe jest porozumienie.

Odległość rozumiana fizycznie nie ma absolutnie żadnego znaczenia i to jest świadectwo fundamentalnej zmiany, jaka dokonała się w świecie technologii. Internet de facto zniósł granice między państwami i kontynentami w aspekcie komunikacji, przesyłania informacji, dzielenia się wiedzą. Ten potencjał jest tak ogromny, że wciąż wydaje się wykorzystany zaledwie w połowicznym wymiarze. Niezwykła technologia, która nieustannie się rozwija Czy można sobie dziś realnie wyobrazić zanik znaczenia internetu? Spokojnie można powiedzieć, że nie, albowiem zbyt wiele od niego zależy.

Przede wszystkim jasne jest to, że osoby związane z technologiami wykorzystują je do wielu celów. Dziś internet to jeden z filarów handlu – za pośrednictwem sieci można bowiem zamówić szereg dóbr. Są one dostarczane przez pocztę czy firmy kurierskie, a nabywca nie musi nawet ruszać się z domu, by otrzymać do rąk własnych praktycznie wszystkie towary bez względu na ich charakter. Przez internet zamawia się surowce do produkcji, maszyny przemysłowe i szereg innych rzeczy.

Ograniczenia tak naprawdę nie istnieją. Warto przyglądać się temu, jak rośnie rola internetu i jak odkrywa on przed nami kolejne możliwości. Łącze online staje się coraz powszechniejsze i da się korzystać z niego na gruncie licznych technologii. Można tutaj wskazać takie aspekty jak komórkowa transmisja danych, łącza światłowodowe, sieci telewizji kablowej czy tradycyjne i coraz mniej rozpowszechnione połączenie ADSL (a więc internet z gniazdek telefonicznych).

Potencjał w tym zakresie jest duży, a sieć ciągle się rozwija. Bardzo możliwe, że już wkrótce możliwy będzie dostęp do internetu za pośrednictwem sieci satelitów krążących nad Ziemią. Konkretne działania w tym zakresie trwają, a zainicjował je słynny milioner i techniczny wizjoner z USA – twórca Tesli i Space X Elon Musk.