Indukcyjna czy elektryczna – jaka najlepsza płyta do kuchni?

Każdy, przynajmniej od czasu do czasu, musi przygotowywać sobie posiłki w domu, a to oznacza, że potrzebujemy do tego odpowiedniego urządzenia. Dawniej powszechnie używane były kuchenki gazowe, teraz jednak większość ludzi zastanawia się, czym się różni płyta indukcyjna od elektrycznej. Mając taką wiedzę, będą mogli podjąć odpowiednią decyzję odnośnie tego, co powinno znaleźć się w ich kuchni. Plusem każdej z tych płyt jest to, że nie mamy tutaj do czynienia z ogniem, a więc mniejsze jest prawdopodobieństwo, że dojdzie do pożaru.

Jednak warto się zastanowić, czy lepsza będzie płyta elektryczną czy indukcyjna zużycie prądu może być tutaj dla wszystkich ważne, a to będzie oznaczało, że warto poznać zasady ich działania, jak również mocne oraz słabe strony. Na szczęście, jedna i druga płyta jest tak powszechna w użyciu, że nie będzie problemów, aby znaleźć różne osoby i porozmawiać z nimi o tym, co jest lepsze płyta indukcyjna czy elektryczna?

Jaka płyta elektryczna czy indukcyjna powinna się znaleźć w naszej kuchni?

Zakup płyty planowany jest zazwyczaj na wiele lat, a to oznacza, że każdy chce mieć pewność, iż dokona tutaj odpowiedniego wyboru, z którego faktycznie będzie zadowolony. Dlatego jeśli ludzie zastanawiają się jaka płyta elektryczna czy indukcyjna będzie u nich lepsza, to warto wziąć pod uwagę, że ta pierwsze jest tańsza, a to oznacza, że większa będzie szansa, iż spora grupa ludzi będzie mogła sobie na nią pozwolić. Co więcej, w tym przypadku nie potrzebujemy kupować innych garnków, bo gotować będziemy mogli na niej, na każdych garnkach, jakie mamy w naszej kuchni.

Jeśli jednak nadal poszukujemy odpowiedzi na pytanie co jest lepsze płyta indukcyjna czy elektryczna, to warto wiedzieć, że choć indukcyjna jest droższa przy zakupie, to jednak szybciej będziemy mogli na niej przygotować nasze potrawy, a co się z tym wiąże, mniejsze będzie zużycie prądu. To oznacza, że na przestrzeni lat, będziemy mogli na takiej decyzji bardzo dużo zaoszczędzić. Jednak pamiętajmy, że tutaj będziemy musieli się zaopatrzyć w garnki o specjalnym dnie, które będą magnetyczne, ponieważ ta płyta nie podgrzewa potraw jedynie wytworzoną temperaturą, ale za pomocą pola elektromagnetycznego.

Czy już wiemy czym się różni płyta indukcyjna od elektrycznej?

Warto się zastanowić, czy już posiadamy odpowiednią wiedzę, aby z pełnym przekonaniem powiedzieć, czym się różni płyta indukcyjna od elektrycznej, czy jeszcze nie.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że obydwie podgrzeją nasze potrawy szybciej niż kuchenka gazowa, tak samo będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Co więcej, w obydwóch przypadkach będziemy mieli łatwość jej używania, a więc spokojnie sobie z nimi poradzimy, a i małe dzieci szybciej będą mogły opanować jej użytkowanie. Dodatkowo zastanawiając się co jest lepsze płyta indukcyjna czy elektryczna, musimy wziąć również pod uwagę fakt, że w tej pierwszej będziemy mogli skorzystać z funkcji zegara, który wyłączy podgrzewanie naszej potrawy po wyznaczonym czasie, jak również będziemy mieli pokazane zużycie prądu, a więc na bieżąco będziemy mogli to kontrolować. Zastanawiając się jaka płyta elektryczna czy indukcyjna będzie u nas lepsza, musimy się zastanowić, czy ważniejsze jest dla nas to, abyśmy w tej chwili za nią mniej zapłacili.

Czy jednak oszczędności, które uda nam się wypracować na przestrzeni kolejnych lat? Dlatego tak ważne jest to, że jeśli zastanawiamy się płyta elektryczną czy indukcyjna zużycie prądu musimy wziąć pod uwagę, bo ono może być dla nas kluczowe. Nie mniej, zobaczmy również jaki będziemy mieli czas podgrzewania potraw, jak również jaka będzie ich obsługa. Im przyjemniejsze będzie korzystanie z takiej płyty, tym chętniej będziemy przygotowywali różne posiłki w domu. Co więcej, zastanawiając się co jest lepsze płyta indukcyjna czy elektryczna, warto wziąć pod uwagę również ich awaryjność, jak i fakt, jak długo są one w stanie działać, bez konieczności serwisowania czy wymiany na nową.