Kategorie: IT

Czego dziecko może nauczyć się dzięki robotowi?

Nowoczesne technologie stanowią dla ludzi ważny punkt odniesienia i systematycznie zmieniają życie młodszych, jak i starszych. Mają też zasadniczy wpływ na procesy związane z edukacją. Warto to podkreślić, ponieważ wiele placówek dydaktycznych zaczyna w swoich programach nauczania uwzględniać zagadnienia technologiczne, a ostatnie pandemiczne lata przyniosły dynamiczny rozwój e-learningu i nauczania zdalnego. W praktyce pokazało ono wiele swoich słabych stron, aczkolwiek nie sposób zaprzeczyć temu, że potrzebne są nowoczesne rozwiązania w edukacji i mogą one realnie zmienić oblicze procesów dydaktycznych. Ogromne znaczenie ma też pojęcie nauki poprzez zabawę – stąd wielu rodziców sprawia swoim pociechom zabawki edukacyjne. Tych na rynku jest bardzo wiele. Jedną z nich może być specjalny robot dla dziecka. Ta kategoria robotycznych zabawek rozwija się dynamicznie i wiele wskazuje, że najważniejsze w tym aspekcie dopiero przed nami. Zaawansowany technicznie robot dla dziecka – co potrafi i co może potrafić? Temat zabawek-robotów nie jest niczym nowym i w jakiejś formie były one dostępne już lata temu, aczkolwiek ich potencjał był bardzo ograniczony. Najważniejsze jest bowiem to, aby taki zabawkowy robot mający znacznie edukacyjne był możliwie interaktywny. Aktywność takiego urządzenia ma angażujący charakter, bo przecież nie chodzi o to, aby taki przedmiot stał statycznie i nic nie robił. Jeśli roboty edukacyjne będą odpowiednio zaprojektowane i wykonane, mogą mieć rozmaite funkcje.

Nauka języków obcych z robotem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie zabawy przekazywały dzieciom konkretne informacje. Robot dla dziecka może pomagać chociażby w nauce obcojęzycznych słówek, ale może też prezentować proste definicje. Koncepcja robotów edukacyjnych ma przed sobą wspaniałe perspektywy, aczkolwiek jest też nieco problemów do rozwiązania. Robot dla dziecka o szerokich możliwościach – czy może być tani? Im bardziej zaawansowane urządzenia techniczne pojawiają się na rynku, tym rośnie ich cena – przynajmniej do tego punktu, w którym określona technologia stanie się na tyle powszechne, że spadną koszty produkcji. Pierwsze smartfony były stosunkowo drogie, jednakże z czasem znacząco taniały, ponieważ technologie używane do ich wytworzenia również stawały się tańsze. Obecnie robot dla dziecka, który miałby spełniać poważne zadania edukacyjne, wydaje się w największym stopniu zależeć od rozwoju sztucznej inteligencji. Jeśli AI stanie się powszechniejsza, a podzespoły i oprogramowanie odpowiedzialne za jej działanie tańsze, to pojawienie się takich wyjątkowych zabawek stanie się dużo realniejsze. Obecnie traktuje się je raczej jako ciekawostkę, a te, które można kupić są dość prostymi urządzeniami – zdecydowanie bardziej do zabawy aniżeli do nauki. Kwestią czasu jest jednak zmiana także w tym aspekcie. Czy robot dla dziecka będzie mógł uzupełnić działanie szkoły? Można wyobrazić sobie już teraz zaawansowanego robota edukacyjnego, który będzie w ramach swojej interaktywności przekazywał dziecku określone wiadomości. Można także pomyśleć o oprogramowaniu układowym, jakie będzie zdolne do poszerzania swoich zasobów i aktualizowania bazy wiedzy – na przykład łącząc się z internetem przez sieć bezprzewodową. Gdyby zrealizować taką wizję, powstałby w pełni funkcjonalny roboto edukacyjny, jaki byłby w stanie skutecznie edukować młodych ludzi i przekazywać im rozmaitą wiedzę – szczególnie tą w ramach podstawowego nauczania szkolnego.

Prawdopodobnie robot dla dziecka o przeznaczeniach edukacyjnych byłby w takim układzie skierowany głównie do uczniów szkół szczebla podstawowego.