Kategorie: Religia

Co zabrać ze sobą na pielgrzymkę?

Piesza pielgrzymka do Częstochowy to czas prawdziwie wiernej modlitwy, zadumy i zadośćuczynienia. Pielgrzymujemy z różnymi intencjami, prosząc, dziękując lub żałując za grzechy. Nie możemy jednak zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu do takiej wędrówki. Ważny jest nasz komfort psychiczny i fizyczny. Co warto zabrać ze sobą na pielgrzymkę? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki dla każdego pielgrzyma.

Wygodne buty to podstawa

Wygodne buty to element obowiązkowy każdej pieszej pielgrzymki. Przygotuj się na pokonywanie kilometrów! Najlepiej wypróbować buty, które zamierzamy zabrać ze sobą jeszcze przed pielgrzymką – wybierz się na długi spacer w sandałach czy butach trekkingowych, które zamierzasz zabrać na pielgrzymkę i sprawdź jak się sprawują.

Komfortowe ubrania

Odpowiednia odzież ma niemałe znaczenie dla naszego komfortu podczas pielgrzymki. Musi być przede wszystkim wygodna i dostosowana do pogody. Najlepiej sprawdzą się ubrania wykonane z naturalnych, oddychających materiałów. Zabierz ze sobą bawełniane skarpetki, długie spódnice lub krótkie spodenki, a także koszulki z rękawem, by osłoniły ramiona przed słońcem. Najlepiej zdecydować się na jasne ubrania, które w przeciwieństwie do ciemnych rzeczy, nie przyciągają promieni słonecznych i nie nagrzewają się.

Płaszcz przeciwdeszczowy

Przygotuj się na każdą pogodę! Koniecznie zapakuj płaszcz przeciwdeszczowy, który lepiej sprawdzi się niż kurtka przeciwdeszczowa. Będziemy mogli schować pod niego także nasz plecak w razie deszczu.

Płaszcz wyschnie także znacznie szybciej niż kurtka.

Pismo Święte i różaniec

Pielgrzymka to czas na duchowe rozważania. Dlatego też warto zabrać ze sobą Pismo Święte oraz różaniec w formie klasycznej lub w formie pierścionka. Co do Pisma Świętego, to najlepiej sprawdzą się wersje kieszonkowe lub nawet takie elektroniczne, na smartfon, tablet lub czytnik e-booków.

Kosmetyczka

W kosmetyczce powinny znaleźć się przede wszystkim podstawowe kosmetyki, najlepiej w wersji turystycznej. W drodze przydadzą się też chusteczki nawilżane, a także krem z filtrem UV, który ochroni nas przed poparzeniami słonecznymi. Nie zapomnij również o podręcznej apteczce z podstawowymi leki, plastrami i bandażami.

Nakrycie głowy

Wybierając się na pielgrzymkę latem, nie możemy zapomnieć o ochronie głowy przed słońcem. Dlatego konieczne będzie zapakowanie chustki, kapelusza czy czapeczki z daszkiem, które uchronią głowę przed nadmiernym nagrzaniem.