Błędy popełniane podczas ocieplania domu

Ocieplanie domu z pozoru wydaje się dość proste, jednak wykonując je na własną rękę często popełniamy kilka podstawowych błędów. Jakie to błędy?

Czego unikać?

 • Niezabezpieczenie remontowanego budynku. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie m.in. wszystkich okien. Ponadto bardzo ważne jest również osłonięcie siatką rusztowania, które zabezpiecza elewację przed promieniami słonecznymi, wiatrem, czy deszczem.
 • Niewłaściwe przygotowanie podłoża.

  Ściany, na których zamierzamy kłaść materiały izolacyjne powinny być odpowiednio przygotowane. Ważne jest to, aby były równe, gładkie i odpylone. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiednią przyczepność izolacji.

 • Nieodpowiednia kolejność wykonywania prac. Ważne jest to, aby w pierwszej kolejności na przygotowane wcześniej podłoże położyć klej, a w drugiej kolejności zatopić w nim siatkę. Następnie na siatkę należy nałożyć grunt, a dopiero następnie tynki.
 • Słabe mocowanie izolacji.

  Bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie mocowania izolacji. Do tego celu można użyć różnego rodzaju kotew lub kołków, które powinny być zagłębione w warstwie nośnej na minimum 5 centymetrów.

 • Pozostawienie izolacji na działanie czynników atmosferycznych. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie izolacji termicznej przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. W przypadku wełny mineralnej niezwykle ważne jest chronienie jej przed deszczem. W przypadku styropianu to słońce stanowi największe zagrożenie.
 • Pozostawienie szczelin między izolacją.

  Aby uniknąć tego problemu należy zastosować system mijankowy. To oznacza, że materia izolacyjny należy nałożyć w dwóch warstwach w taki sposób, aby nie pozostawić szczelin – z wzajemnym przesunięciem.

 • Brak przygotowania starych ścian. Niezwykle ważne jest oczyszczenie ścian ze starych tynków i pyłów, które mogą wpływać na odpadanie materiału izolacyjnego.
 • Niewłaściwe nakładanie kleju. Klej należy nakładać pasmami, nie pomijając krawędzi płyt.
 • Montaż materiałów izolacyjnych niezgodnie z zaleceniami producenta.

  Niezwykle ważne podczas wykonywania wszelkich prac z wykorzystaniem materiałów budowlanych, jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta, który przecież najlepiej wie, jak dany produkt należy wykorzystać.

.

www.uewszkole.pl