Kategorie: Energetyka

Bio znaczy zdrowo?

Uzależnienie świata od ropy naftowej uznawane jest za wybitnie niekomfortową sytuację. To właśnie taki pogląd przyczynił się do prób wykorzystywania w produkcji energii biomasy, przekształcanej również w biopaliwo.

Co to w ogóle jest? Sama nazwa wywiera na nas wrażenie, że mamy do czynienia z czymś ekologicznym. Faktycznie, biomasa musi pochodzić z naturalnych źródeł.

Tym mianem określa się masę materii zawieraną w różnego rodzaju organizmach. Do wytwarzania energii najczęściej wykorzystywane są odchody zwierząt, osady ściekowe, oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce, a także słomę i hodowane specjalnie na ten cel wodorosty.

Popularne jest też tutaj wykorzystywanie drewna odpadowego, o niskiej jakości technologicznej. Czy faktycznie czerpanie energii wprost z natury jest ekologiczne? Zdania na ten temat są podzielone.

Uznaje się, że biomasa ma korzystniejszy bilans emisji dwutlenku węgla niż paliwa kopalniane. Według niektórych jednak nie rekompensuje to znacznie słabszego bilansu energetycznego.

Zwolennikom biomasy zarzuca się również nieracjonalne gospodarowanie produktami pochodzenia roślinnego. W skrajnych przypadkach głosi się nawet, że taka technologia energetyczna może wpływać na pogłębianie się nędzy i głodu w krajach Trzeciego Świata.

www.canon-foto-klub.pl