Kategorie: Maszyny

Automatyzacja i robotyzacja, czyli maszyny nowej generacji

Nie da się zaprzeczyć temu, że maszyny są wokół nas. Nie da się także zaprzeczyć temu, że intensywnie się one zmieniają, a co za tym idzie możemy mówić o ich stałej modernizacji. Technologia ma bowiem to do siebie, że rzadko cofa się, ale cały czas gna do przodu. Oczywiście nie oznacza to z urzędu, że rozwiązania nowsze muszą być lepsze od tych starszych.

Życie pokazuje czasami coś przeciwnego, a wnioski wyciągane w tym aspekcie mogą prowadzić do pewnych paradoksów. Przykładowo aparaty fotograficzne montowane w niektórych telefonach starszej generacji były z optycznego punktu widzenia bardziej zaawansowane aniżeli te dzisiejsze, jednakże to dziś mówi się o tym, że mobilna fotografia czy kręcenie filmów smartfonami dają wspaniałe efekty. To tylko jeden przykład i zapewne da się ich znaleźć zdecydowanie więcej. Jednak co do zasady czas przynosi nowe osiągnięcia, świeże rozwiązania i co za tym naturalnie idzie szereg dodatkowych możliwości.

Tym, co da się z całą pewnością zauważyć, gdy chodzi o szeroko pojmowany przemysł jest ciągle postępująca automatyzacja. Produkcja staje się coraz bardziej zautomatyzowana, co ma swoje plusy i minusy, a część efektów takiego stanu rzeczy to plusy oraz minusy jednocześnie. Dla przedsiębiorstwa walorem jest na pewno fakt, że jakiś proces odbywa się maszynowo i z ograniczonym udziałem człowieka. Mniejsza skala zatrudnienia oznacza zawsze realne oszczędności dla firmy.

Jednakże oznacza to również grosze perspektywy znalezienia pracy dla części specjalistów, którzy kiedyś pracę znajdowali. Obecnie wygląda to nieco inaczej i chyba trudno mieć o to pretensje dla pracodawców, których potrzebą jest wszakże optymalizacja wydatków i zarazem zwiększanie efektywności. Nowe perspektywy dla maszyn związane ze sztuczną inteligencją Realia są takie, że maszyny wykorzystywane dzisiaj w przemyśle są coraz bardziej naszpikowane podzespołami elektronicznymi, a ich działanie jest w rosnącej mierze uzależnione od komputerów i wszelkiego typu narzędzi cyfrowego sterowania. Świetnie widać to na przykładzie maszyn CNC, które w przemyśle stały się standardem, zwłaszcza gdy chodzi o obróbkę metali oraz innych materiałów.

Wszystko wskazuje więc na to, że w tej sferze nic się nie zmieni. Nowe generacje maszyn będą coraz nowocześniejsze i coraz bardziej niezależne od czynnika ludzkiego, jednocześnie dając ludziom pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób będą na ich rzecz pracować. Co dalej? Kolejnym krokiem w rozwoju wszelkiego typu urządzeń stosowanych w przemyśle i nie tylko będzie rozwijanie w nich technologii AI. Ten anglojęzyczny skrót oznacza sztuczną inteligencję, która w rozmaitych formach zaczyna nam towarzyszyć na co dzień.

Korzystają z nich takie maszyny jak automatyczne odkurzacze, zwane też robotami sprzątającymi. Poruszają się one po wnętrzach domów i biur dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji, które wspomaga zestaw sensorów i rzecz jasna odpowiednio opracowane oprogramowanie.