Reżyserzy do wynajęcia

Odkąd moda zyskała miano kolejnej dziedziny sztuki, zaczęła przyciągać artystów działających na zupełnie innych polach: wybitnych fotografów i reżyserów filmowych. Najlepsi autorzy, z wyrazistym stylem i głośnym nazwiskiem otrzymują od marek szerokie pole do popisu i dobre pieniądze. Taka współpraca często kończy się małym arcydziełem w postaci tzw. filmu modowego.

Reklamy reżyserowane przez wybitnych reżtserów zyskują znak ich niepowtarzalnego stylu. Tak jest w przypadku minifilmów nakręconych dla dwóch różnych kampaniiPrady przez Romana Polańskiego i Wesa Andersona. Baz Luhrman w reklamie dla Chanel wykreował świat jakby wyjęty z jego filmu Moulin Rogue. Podobnie zrobił Jean-Pierre Jeunet.

Reklama perfum Chanel przypominała jego najpopularniejszy film -Amelię. Wszystko z powodu zatrudnienia do głównej roli Audrey Tautou i uroczej, odrealnionej atmosferze podobnej do tej z filmu. Filmy reklamowe dla H&M i Diora autorstwa Sophii Coppoli również przypominają filmy autorki. Koniecznie trzeba również wspomnieć o surrealistycznych reklamach Levisa stworzonych przez Jonathana Glazera i Michela Gondry’ego.

 .