Recykling tworzyw sztucznych

Według danych Fundacji Plastics Europe Polska w polskich domach produkuje się nawet 1,5 mln ton...

Według danych Fundacji Plastics Europe Polska w polskich domach produkuje się nawet 1,5 mln ton odpadów tworzyw sztucznych rocznie. 60% z nich nie jest poddawanych ponownemu przetworzeniu – to więcej niż połowa! Pamiętajmy, że tworzywa sztuczne są groźne dla środowiska naturalnego – proces ich rozkładu wynosinawet kilka tysięcy lat! Porzucone odpady, często na nielegalnych wysypiskach śmieci, uwalniają toksyczne substancje, które przenikają do gleby, w której sadzimy warzywa oraz owoce i wody, którą pijemy.

Na obszarach wiejskich częstą praktyką jest spalanie tworzyw sztucznych, ale należy pamiętać, że wysoka temperatura uwalniania substancje trujące. Bardzo ważne jest zatem powtórne przetwarzanie plastiku.

Tworzywa sztuczne można przetwarzać na włókna i przędze, folie, oleje opałowe, a nawet meble! Zbiórkę tworzyw sztucznych prowadzi się za pomocą pojemników w kolorze żółtym. Co możemy wrzucić do żółtego kontenera? Do pojemników wrzucamy: puste butelki plastikowe, plastikowe opakowania, folie i torebki z tworzyw sztucznych, kanistry plastikowe, opakowania stalowe i aluminiowe.

Ważne, aby wyrzucane śmieci były czyste!.