Popularne miejsca pielgrzymkowe

Pielgrzymka to wyjątkowa podróż do miejsc świętych, podjęta z pobudek religijnych. Pielgrzymujemy, by wyrazić nasze prośby, podziękowania lub zadośćuczynić. Takie miejsca o znaczeniu religijnym, do których rok rocznie przybywają pielgrzymi, znajdują się zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Które z nich są szczególnie chętnie odwiedzane?

Jasna Góra, Polska

Zaczynamy od Polski. Jasna Góra i znajdujące się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej ma jednak znaczenie nie tylko dla polskich pielgrzymów, ale również dla tych międzynarodowych. Warto wiedzieć, że Jasna Góra to drugie, tuż po Lourdes, najchętniej odwiedzane miejsce kultu maryjnego w Europie. Co przyciąga na Jasną Gorę pielgrzymów z całego świata? Znajdujący się tutaj Cudowny Wizerunek Matki Bożej, który miał zostać pozostawiony w częstochowskim kościółku, pod opieką ojców paulinów, przez samego Władysława, księcia Opola. Tradycja mówi, że autorem wizerunku Maryi jest św. Łukasz. Każdego roku na Jasną Górę przybywa nawet 4 miliony pielgrzymów! Z czego warto podkreślić część uczestniczy w pielgrzymkach pieszych, które trwają od kilku do nawet dwudziestu dni.

Lourdes, Francja

Znajdujące się we Francji Lourdes to zdecydowanie jedno z największych światowych miejsc kultu maryjnego. Co roku przybywa tutaj ponad 6 milionów ludzi z całego świata! Wśród pielgrzymów znajdują się setki tysięcy wolontariuszy, ale i osób chorych, proszących o zdrowie.

Co ciekawe, 70% przybywających tam pielgrzymów stanowią kobiety. Miejsce to ma dla nich wyjątkowe znaczenie. To właśnie w Lourdes, w 19858 roku, pewnej wiejskiej dziewczynie (Bernadetta Soubirous) miała ukazać się Maryja. Każdego dnia we francuskim Lourdes mają miejsce dwie procesje – jedna eucharystyczna, a druga z pochodniami. Podczas procesji eucharystycznej ma miejsce błogosławieństwo chorych, a z kolei podczas wieczornej procesji niesiona jest figura Marki Bożej, a wierni noszą pochodnie. W grocie nieustannie płoną świece. Zwyczaj ich zapalania narodził się wraz z czwartym objawieniem Matki Bożej Bernadetcie, kiedy to dziewczynka przyniosła świece i utrzymywała jej płomień przez całe spotkanie z Maryją.

Ziemia Święta, Palestyna i Izrael

Kolejne miejsce kultu religijnego to Ziemia Święta. Pielgrzymka do tego miejsca ma wyjątkowe znaczenie. Ziemia Święta to bowiem ziemia wybrana przez Boga. To właśnie tutaj zrodziła się Ewangelia i podstawy naszej wiary. Znajdują się tutaj sanktuaria związane z życiem Jezusa, Apostołów i Maryi.