Pierwsza rewolucja w modzie, czyli Charles Frederick Worth

Druga połowa XIX wieku niosła ze sobą sygnały wielkich zmian, które miały dotknąć kobiecą garderobę....

Druga połowa XIX wieku niosła ze sobą sygnały wielkich zmian, które miały dotknąć kobiecą garderobę. Do tej pory strój nie był jeszcze kreowany przez modowych projektantów. Powstawał najczęściej na dworach królewskich i stamtąd przenoszony był na ulice miast. Dopiero końcówka wieku przyniosła w tym względzie rewolucję w postaci Ch.

F.Wortha. To on wprowadził do szerokiego użycia turniurę i uważany jest za prekursora projektowania mody. Ponieważ jego pojawienie zbiegło się z wielkimi zmianami i reformami na świecie to wpłynęło także w sposób znaczący na wszystko to, co później zadziało się w aspekcie mody damskiej.

Ostatnie lata tegoż wieku znacząco zmieniły poglądu kobiet na temat noszonych ubrań, ich wygody i kształtu. Rozpoczęła się totalna modowa rewolucja. A co się działo? Oj działo się wiele. Kreacje wychodzące spod ręki Wortha charakteryzowały się prostotą, pozbawione zostały wcześniejszej ciężkości, ich krój miał podkreślać kobiecą sylwetkę, co czynił też dzięki wykorzystaniu szlachetnych materiałów.

Ciekawostką jest fakt, iż Worth, jako pierwszy doszywał do swoich ubrań metki świadczące o ich oryginalności.