Kombajn ziemniaczany

Nieco wyżej wspomnieliśmy, że istnieją różne typy kombajnów. Najpopularniejszy jest oczywiście ten zbożowy, ale na...

Nieco wyżej wspomnieliśmy, że istnieją różne typy kombajnów. Najpopularniejszy jest oczywiście ten zbożowy, ale na tym wątek się nie kończy.

Bardzo ważną z punktu widzenia rolnictwa maszyną jest także kombajn ziemniaczany. Jak nazwa wskazuje, służy on przede wszystkim do zbioru ziemniaków.

Są one bodaj najczęściej spożywaną w naszej części świata jarzyną, która towarzyszy nam przy większości obiadów. Stąd potrzeba dużej skali produkcji smakowitych bulw, a Polska należy do największych wytwórców ziemniaków na świecie.

Jak działa kombajn? Jego głównym zadaniem jest oddzielanie bulw od gleby, kamieni oraz łęcin i następnie przekazywanie ich bezpośrednio do zestawu transportowego, który porusza się równolegle do kombajnu. Model pracy jest zatem taki sam jak w przypadku koszenia i młócenia zboża.

Warto nadmienić, iż ziemniak nie jest jedynym warzywem, które taki kombajn jest w stanie zebrać. Marchew, buraki, pietruszka czy cebula również mogą z powodzeniem być zbierane za jego pomocą, o ile wielkość uprawy uzasadnia użycie takiej maszyny.