Kombajn ziemniaczany

Nieco wyżej wspomnieliśmy, że istnieją różne typy kombajnów. Najpopularniejszy jest oczywiście ten zbożowy, ale na tym wątek się nie kończy.

Bardzo ważną z punktu widzenia rolnictwa maszyną jest także kombajn ziemniaczany. Jak nazwa wskazuje, służy on przede wszystkim do zbioru ziemniaków.

Są one bodaj najczęściej spożywaną w naszej części świata jarzyną, która towarzyszy nam przy większości obiadów. Stąd potrzeba dużej skali produkcji smakowitych bulw, a Polska należy do największych wytwórców ziemniaków na świecie.

Jak działa kombajn? Jego głównym zadaniem jest oddzielanie bulw od gleby, kamieni oraz łęcin i następnie przekazywanie ich bezpośrednio do zestawu transportowego, który porusza się równolegle do kombajnu. Model pracy jest zatem taki sam jak w przypadku koszenia i młócenia zboża.

Warto nadmienić, iż ziemniak nie jest jedynym warzywem, które taki kombajn jest w stanie zebrać. Marchew, buraki, pietruszka czy cebula również mogą z powodzeniem być zbierane za jego pomocą, o ile wielkość uprawy uzasadnia użycie takiej maszyny.