Gdzie udać się na pielgrzymkę?

Pielgrzymka, czyli wędrówka do świętego miejsca ma dla wierzących bardzo ważne znaczenie. Na taką pielgrzymkę wybierają się ludzie wznoszący swoje prośby, ale i chcący wyrazić dziękczynienie czy zadośćuczynić. Miejsca kultu religijnego znajdują się zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Gdzie można udać się na pielgrzymkę, by przybliżyć się do Boga?

Watykan, Włochy

Pielgrzymując do Włoch, warto udać się nie tylko do Watykaniu, ale zwiedzić także rzymskie kościoły i bazyliki, Padwę oraz Asayż. Sam Watykan to najmniejsze państwo na świecie. Potrzebujemy około godziny, by obejść jego granice.

Co roku pielgrzymuje tutaj od 5 do 7 milionów osób. Watykan zamieszkuje niecałe tysiąc osób. Główny punkt, do którego przybywają pielgrzymi stanowi Bazylika Świętego Piotra. Pielgrzymi mają okazję podziwiać także Kaplicę Sykstyńską, Groty Watykańskie oraz liczne muzea. Niezwykłym przeżyciem jest także udział w audiencji z Ojcem Świętym.

Guadalupe, Meksyk

W Meksyku znajduje się największe katolickie sanktuarium na całym świecie.

Do tutejszej bazyliki co roku przybywa blisko 20 milionów pielgrzymów. Guadalupe stanowi dla wiernych wyjątkowe miejsce – to tu miały miejsce objawienia maryjne, najstarsze oficjalnie uznane przez Kościół. Matka Boża z Gaudalupe ma pod opieką obie Ameryki, a od 1959 roku również Polskę.

Fatima, Portugalia

Fatima to kolejne najsłynniejsze sanktuarium na świecie. Rokrocznie przybywa tutaj około pięciu milionów pielgrzymów. To właśnie w Fatimie Matka Boża miała objawić się trójce pastuszków: Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi.

Pierwszy raz Matka Boża objawiła się w 1917 roku. Na czym polega fenomen tego miejsca? Objawienia fatimskie miały niemały wpływ na historię nie tylko Kościoła, ale i całego świata. Wydarzenia, które miały miejsce w Fatimie zdumiewają tych wierzących, ale i niewierzących. W Fatimie znajduje się Bazylika Matki Boskiej Różańcowej, a przed nią rozciąga się Plac Piusa XII, który podobno pomieści nawet milion osób!

Santiago de Compostela, Hiszpania

Katedra w Santiago to również wyjątkowe miejsce dla wiernych. Prowadzi do niej Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago), stanowiąca sieć dróg pieszych, ale i rowerowych. Pielgrzymi przybywają odwiedzić odkryty przed laty grób św.

Jakuba Większego, który był uczniem Chrystusa i zginął śmiercią męczeńską.

www.cometohelp.pl